Purjejaht Cassandra on laev ja meeskond, mis seilanud Läänemerel nüüd juba tubli 15 aastat. Laeva meeskond on natuke läbi aegade vahetunud ja ka alus ise on aastal 2016 ja ka 2022 aastal vahetunud, kuid ajalooline nimi jäi. See logiraamat saab alguse 2007 aasta maist kui tõime Cassandra nime kandva laeva Taanist, Bornholmi saarelt. Nimi meile sobis, sest sellel on ajalooline side Eesti ja Saaremaaga. . Teine Cassandra oli Beneteau First 34.7 . Alates 2022 seilab meredel kolmas laev, seekord X-35 aga nimi ikka sama.

3.8.07

S/Y Cassandra pühitsemine

03. august 2007
"Ja ühel päeval astusid tema ja ta jüngrid paati ja ta ütles neile: “Läheme teisele poole järve!” Ja nad sõudsid minema. Ja kui nad paadiga purjetasid, uinus ta magama. Siis tõusis järvel tuulispea ja paat uhtus vett täis. Ja nad olid hädas. Siis nad tulid tema juurde, äratasid ta üles ja ütlesid: ”Õpetaja, õpetaja, me hukkume!” Aga tema tõusis üles, ähvardas tuult ning vee lainetust ja need raugesid ning ilm muutus vaikseks.
Aga tema ütles neile:” Kus on teie usk?” Ent nad kartsid ja imestasid ning ütlesid üksteisele:” Kes see õieti on, et tema käsib tuuli ja vett ja need kuulevad ta sõna?”"
Luuka evangeelium 8: 22-25
Selle Uue Testamendi lõiguga alustas EELK Kuressaare ja Püha koguduste õpetaja Anti Toplaan S/Y Cassandra pühitsemist. Komme laevu pühitseda on väga vana. Tavaliselt tehakse seda laeva valmimisel, aga samas võib laeva pühitseda ka peale omanike ja kodusadama vahetamist. Nime me ei vahetanud, sest nimel Cassandra on ajalooline taust Eesti Vabadussõja algusest. Saaremaa lähistel uppus 06.12.1918 Saksa miinile sõites Eestile appi tulnud Ühendatud Kuningriikide kergeristleja HMS Cassandra (vt jahi nime kohta eraldi lugu).
Jahi pühitsemisele oli tulnud kohale Alo perega, Kristjanil olid külas haakrikulaadalised, Jaanisel tuli kohale samuti osa perest. Kõik see toimus tund enne Saaremaa Merispordi Seltsi poolt korraldatavat Kuressaare Merepäevade eskaadrisõitu Kuressaare jahisadamasse.
Anti rääkis, et Galilea järvel, mida ka Galilea või Kinnereti mereks kutsutakse, kus Jeesus loetud teksti kohaselt laineid vaigistas, nägi ta Iisraeli külastades mere kaldal umbes meie jahiga samasuuruseid kaluripaate. Umbes sellise laevaga sõitis ka Jeesus. Paadid ei ole selle aja jooksul palju muutunud, samasugused ühe masti ja purjega paadid.
Fotod
Logiraamatut täitis: Jaanis Prii

No comments: